Хематом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хематом
СпецијалностУргентна медицина

Хематом е локализирано крвавење надвор од крвните садови, поради болест или траума, вклучувајќи и повреда или хируршка интервенција.[1]

Може да се појави во кожата и многу органи, сврзно ткиво, коска, зглобови или мускул.

Не треба да се меша со хемангиом, кој претставува абнормален раст на крвни садови во кожата или внатрешните органи.[2]

Класификација[уреди | уреди извор]

Степени[уреди | уреди извор]

  • Петехија – мали точкасти хематоми помали од 3 mm во пречник
  • Пурпура – виолетови модринки од околу 3 – 5 mm во пречник, воглавно кружни по форма
  • Екхимоза – субкутана екстравазација на крв во тенок слој под кожата, над 1 cm во пречник[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hematoma, toenail, gross“. library.med.utah.edu. 2013. Посетено на January 18, 2013.
  2. „Hemangioma“. U.S. National Library of Medicine. 2016-04-05. Посетено на 2016-04-19.
  3. Kumar Vinay; Abbas Abul K.; Aster Jon C.; Perkins James A. Robbins basic pathology (10. изд.). Philadelphia, Pennsylvania. стр. 101. ISBN 9780323353175. OCLC 960844656.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П