Прејди на содржината

Хелсиншка катедрала

Координати: 52°22′11.63″N 4°55′9.82″E / 52.3698972° СГШ; 4.9193944° ИГД / 52.3698972; 4.9193944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелсиншка катедрала
Helsingin tuomiokirkko /
Suurkirkko Helsingfors Domkyrka
Основни податоци
МестоХелсинки, Финска
Координати52°22′11.63″N 4°55′9.82″E / 52.3698972° СГШ; 4.9193944° ИГД / 52.3698972; 4.9193944
ПрипадностЛутеранска црква

Хелсиншка катедрала (фински: Helsingin tuomiokirkko или Suurkirkko Helsingfors Domkyrka) — соборна црква која се наоѓа во Хелсинки, Финска и е во склопот на Лутеранската црква. Изградена во времето на рускиот цар Николај I, во периодот од 1830 до 1852 година со неокласичен стил. По добивање на независност во 1917 година на Финска, црквата била наречена Свети Никола.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]