Хелијади

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелијади

Хелијади (грчки: Heliades, латински: Heliades) се ќерки на богот сонце Хелиј и океанидата Климена.[1]

Митологија[уреди | уреди извор]

Кога богот Зевс го соборил со молња Фаетон, нивниот брат кој ја возел златната таткова кола по небесниот свод, поради загубата на братот, Фаетоновите сестри Хелијади се претвориле во тополи, а од нивните солзи, кои паѓале во ладната вода во реката Еридан, крај чиј брег четири месеци го оплакувале братот, настанал килибар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Замаровски 1985, стр. 132.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Замаровски, Војтех (1985). Јунаци античких митова: Лексикон грчке и римске митологије. Загреб.