Хелион (метеороид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Хелион метеороид е метеороид што пристигнува од приближната насока на Сонцето.[1].

Се смета дека потекнува од остатоци од кометата што се движела околу сонцето

Наводи[уреди | уреди извор]