Прејди на содржината

Хелен од Шведска (13ти век)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хералдички раце на принцезата Хелен

Елена од Шведска ( ок. 1190 - 1247, шведски: Хелена ) била шведска принцеза и ќерка на шведскиот крал Сверкер II . Таа била мајка на шведската кралица Катерина . Подоцна била игуманија на опатијата Врета .[1]

Биографија

[уреди | уреди извор]

Хелен е родена во Данска, ќерка на кралот Сверкер II и кралицата Бенешита . Нејзиниот татко во тоа време бил прогонет таму. Во 1195 или 1196 година бил крунисан за крал на Шведска. Во 1208 година бил сменет, а во 1210 година загинал во битка.

Хелен Сверкерсдотер, единствената ќерка на соборениот крал, се школувала во опатијата Врета во времето на смртта на нејзиниот татко. Околу 1210 година, Хелен била една од жртвите на киднапирањата на Врета.

Суне Фолкесон била една од двете династии кои биле ривали за шведскиот престол од 1130 година, додека Хелен била од другата, династијата Сверкер . Нејзините роднини не би го одобриле предлогот на Суне Фолкасон, кој бил син на гроф кој бил меѓу противниците на Сверкер во битката во која тој самиот паднал. Според народните преданија, Суне Фолкасон ја киднапирал Хелена и ја однела во замокот Имсеборг. Тие се венчале и две ќерки преживеале од нивниот брак; Бенедикта од Бјелбо и Кетрин Сунесдотер .[2]

Во 1216 година, братот на Хелен станал крал Јован I од Шведска. Кога умрел без деца во 1222 година, Хелен и нејзините ќерки станале наследници на династијата Сверкер. Во 1243 година, нејзината ќерка, Кетрин Сунесдотер (околу 1215 – 1252) се омажила за кралот Ерик XI, со што конечно ги обединила двете шведски династии.

Околу 1244 година, Бенедикте Сунадотер, помладата ќерка на Суне Фолкасон и Хелена Сверкерсдотер, била киднапирана од Лоренс Педерсон, судија од Естергетланд додека се школувала во манастирот Врета. Бенедикта наскоро била ослободена и се омажила со високиот благородник Свантеполк Кнутсон, Господарот на Виби.[3]

 

  1. „Helena“. Svenskt biografiskt lexikon. Посетено на April 1, 2020.
  2. „Sune Folkesson“. Svenskt biografiskt lexikon. Посетено на April 1, 2020.
  3. „Svantepolk Knutsson“. Svenskt biografiskt lexikon. Посетено на April 1, 2020.

Други извори

[уреди | уреди извор]
  • Lars O. Lagerqvist (1982). "Sverige och dess regenter under 1.000 år",("Sweden and its regents under a 1000 years") (Swedish). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)91-0-075007-7
  • Боријус, Магнус и Клострет и Врета и Естерјетланд 1724 и 2003 с. 31

Поврзано читање

[уреди | уреди извор]
  • Lars O. Lagerqvist (1982) Sverige och dess regenter под 1.000 години (Стокхолм: Bonniers Förlag AB)ISBN 91-0-075007-7