Хелена Хеншен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелена Хеншен

Хелена Хеншен (1940–2011) била шведска дизајнерка и писателка.[1] Родена и израсната во Стокхолм, работела како графички дизајнер, постигнувајќи успех како илустратор на детски книги . Таа била ко-основач на познатата компанија за дизајн Мах-Јонг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Profile“. Архивирано од изворникот на 2020-10-13. Посетено на 2020-10-07.