Хелена Фибингерова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелена Фибингерова
Фибингерова во 2012
Лични податоци
Националностчешко
Роден(а)јули 13 1949 (1949-07-13) (74 г.)
Víceměřice, Чехословачка (сега Чешка)
Висина179 cm
Тежина90 kg
Спорт
ЗемјаЧешка Чехословачка
СпортАтлетика
Дисциплинифрлање ѓуле
Успеси и титули
Лични рекорди22.32 m (1977)

Хелена Фибингерова ( чешки изговор: [ˈɦɛlɛna ˈfɪbɪŋɡɛrovaː] (родена на 13 јули 1949 година во Вицемежице, Регион Оломуц ) е чешка фрлачка на ѓуле која освоила олимписки бронзен медал во 1976 година и станала светски шампион во 1983 година. Таа поставила и три светски рекорди.

Светски рекорди[уреди | уреди извор]

  • 21,57 метри на 21 септември 1974 година во Готвалдов
  • 21,99 метри на 26 јули 1976 година во Опава
  • 22,32 метри на 20 август 1977 година во Нитра

Нејзиниот последен рекорд останал до 2 мај 1980 година, кога источногерманката Илона Слупијанек го подобрила за четири сантиметри.

Фибингерова сè уште го држи светскиот рекорд во сала со 22,50 метри, постигнат на 19 февруари 1977 година во Јаблонец над Нисоу .

Меѓународни натпревари[уреди | уреди извор]

Година Натпреварување Град Место Настан
Representing Чешка Чехословачка
1972 Olympic Games Munich, Germany 7th 18.81 m
1973 European Indoor Championships Rotterdam, Netherlands 1st
1974 European Indoor Championships Gothenburg, Sweden 1st
European Championships Rome, Italy 3rd
1975 European Indoor Championships Katowice, Poland 2nd
1976 Olympic Games Montreal, Canada 3rd 20.67 m
1977 European Indoor Championships San Sebastián, Spain 1st
1978 European Indoor Championships Milan, Italy 1st
European Championships Prague, Czechoslovakia 2nd
1980 European Indoor Championships Sindelfingen, West Germany 1st
1981 European Indoor Championships Grenoble, France 2nd
1982 European Indoor Championships Milan, Italy 2nd
European Championships Athens, Greece 2nd
1983 European Indoor Championships Budapest, Hungary 1st
World Championships Helsinki, Finland 1st 21.05 m
1984 European Indoor Championships Gothenburg, Sweden 1st
1985 European Indoor Championships Athens, Greece 1st
1986 European Championships Stuttgart, West Germany 10th
1987 World Championships Rome, Italy 8th

Личен живот[уреди | уреди извор]

Фибингерова е пријателка на Јана Нечасова, сопругата на поранешниот чешки премиер. Таа сведочела пред судот како сведок во одбрана на Нечасова во врска со чешкиот политички корупциски скандал во 2013 година, во кој Нечасова и нејзиниот сопруг биле обвинети.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Janu Nečasovou znám jinak, než jak ji vykreslují, řekla u soudu atletka“. iDNES.cz. 2019-08-06. Посетено на 2019-08-06.
  • Helena Fibingerová at World Athletics
Рекорди
Претходник
Надежда Чижова
Светски рекордер во женска категорија фрлање на ѓуле
21 септември 1974 година – 6 август 1975 година
26 септември 1976 година – 2 мај 1980 година
Наследник
Маријана Адам