Хелебарда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Hellebarden Meyers.jpg

Хелебарда е едно од првите оружја направени од стап, и таа била многу повеќе од обично оружје. Основата на хелебарда е секра која се наоѓала на врвот на копјето со должина од оклоку 2 метри. Острицата на секитара е избалансирана со помош на кука која била поврзана со спротивната страна, што на хелебарда и давало три различни видови на напад (употреба).

Главна употреба на хелебарда била борба против коњица. Против првобитниот налет на коњицата користено било копје кое било долго околу два метри, по ударот на коњцата се користела кука која служела јавачот да се исфрли од коњот и и конечно со помош на острата секира, која со леснотија ги пробивала сите видови на оклопи, со моќно замавнување можел да го доврши исфрлениот противник.

Хелебарда се користела исклучиво во формациски борби, војникот кој би замавнал со хелебарда би бил многу ранлив, па зависел од соборците околу себе.

Види yште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]