Хелдроп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелдроп, Холандија
Град и поранешна општина
Хелдроп во 1866 година
Хелдроп во 1866 година
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверен Брабант
ОпштинаХелдроп-Миерло
Население (2011)28,500

Хелдроп — град во Холандија во покраината Северен Брабант. Тој се наоѓа во општината Хелдроп-Миерло.

Хелдроп беше посебна општина сè до 2004 година кога се спои со општината Миерло.[1] Главно за да се задржи надвор од Ајндховен.[се бара извор] Хелдроп е исто така познат по населбата со улици именувани по ликови и елементи од делата на Толкин.

Говорниот јазик е "Geldrops", посебен дијалект во рамките на источно брабантскиот дијалект група и е многу сличен на колоквијалниот холандски

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Пат: Хелдроп е поврзан со Ајндховен на исток со A67 автопатот.
Железница: Хелдроп железничка станица.

Археологија во хелдроп[уреди | уреди извор]

Хелдроп се покажа како плодна почва за археолошки ископувања, со наоди од разни историски и праисториски епохи.

Точната возраст на Хелдроп не е позната. Низ годините, неколку археолошки наоди, кои беа направени сведочат за праисториски патници.

Пред повеќе од 10.000 години ловци на ирваси т.н. "Ahrensburg културата" биле поставени шатори и врз основа на овие наоди Geldrops, меѓу другото, два прсти биле гравирани. На еден од нив бил претставен ирвас со рог на другиот танцување на мало девојче што го доби прекарот Венера Миерло.

Во јужниот дел на Засхехухтен (област на Хелдроп) се укажуваат на мали населби од Ново камено време (околу 3000 п.н.е.).

Откритијата од римскиот период и раниот средниот век биле пронајдени надвор куќи Хоух Хелдроп (области). Во есента во 1989 година, археолошки ископувања во близина на 'т Занд гробиштата се пронајдени четири населби од доцноримскиот период и средниот век: период кој ги опфаќа годините помеѓу 350 и 1225 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ад ван дер Мер и Оно Бонстра, Именик на општините во Холандија, KNAW, 2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°26′N 5°34′E / 51.433° СГШ; 5.567° ИГД / 51.433; 5.567