Хелголандски дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хелголандски севернофризиски
Halunder
Застапен воГерманија
ПодрачјеХелголанд
Говорнициоколу 150  (2009)[1]
Јазично семејство
Статус
Службен воFlag of Helgoland.svg Хелголанд
Јазични кодови
ISO 639-3
Linguasphere52-ABB-dbe[2]
{{{mapalt}}}
Севернофризиски дијалекти

Хелголандски дијалект или халундски (Halunder) — дијалект на севернофризискиот јазик говорен на германскиот остров Хелголанд во Северното Море.[3] Денес дијалектот се говори од одвај 150 лица од вкупно 1.650 жители на островот и се предава во училиштата.[1] Хелголандски е блиску поврзан со островските севернофризиски дијалекти фериншки и емраншки поради средновековното рибарство околу Хелголанд кое привлекувало Фризи од островите Фер и Амрум. Всушност, фериншки и емраншки се поблиску во јазичен смисол до дијалектот на Хелголанд отколку на соседниот остров Зилт, зелриншки.[4]

Џејмс Крис е најпознатиот писател на поеми и раскази на хелголандски, додека Марија Лајтгебер (1906–1979) ја напишала најзначајната проза.[5]

На 24 декември 2004 година во сила стапил закон во германската покраина Шлезвиг-Холштајн, со кој се признал севернофризискиот јазик за официјална употреба во округот Северна Фризија и на Хелголанд.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Реплингер, Роџер. „Halunder für Anfänger“, „Die Tageszeitung“, 7 јануари 2009 (посет. 30 септември 2012 г). (на германски)
  2. „h“ (PDF). The Linguasphere Register. стр. 175. конс. 1 март 2013. 
  3. W. B. Lockwood, A Panorama of Indo-European Languages, London: Hutchison University Library, 1972, p. 107
  4. Faltings, Jan I. (2011) (на германски). Föhrer Grönlandfahrt im 18. und 19. Jahrhundert. Амрум: Verlag Jens Quedens. стр. 15–16. ISBN 978-3-924422-95-0. 
  5. Steensen, Thomas. Zwei Jahrhunderte nordfriesischer Literatur - ein kurzer Rück- und Ausblick (на германски). „Zeitschrift für Kultur- und Bildungswissenschaften“ (Фленсбуршки универзитет) (8): 121–127. http://www.nordfriiskinstituut.de/verlagsprogramm/indexv.html. 
  6. „Gesetz zur Förderung des Friesischen im öffentlichen Raum“. Викиизвор (германски). 

Поврзано[уреди | уреди извор]