Прејди на содржината

Хекс (игра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Табла за хекс

Хекс (игра) е игра за две лица.

Историјат[уреди | уреди извор]

Ја измислил Данецот Пиет Хеим[1] 1942[2] година додека уште бил студент на теоретска физика. Независно од него, 1948 година ја осмислил и Џон Неш, по дипломирањето ма математика на Универзитетот Принстон. Играта првобитно се нарекувала Неш или Џон, со тоа што името истовремено се однесувало и на нејзиниот проноѓач, а и на фактот дека честопати се играла на поплочените подови на бањите. Името Хекс е установено во 1952 година, кога комерцијалната верзија ја издала компанијата за игри Паркер Брадерс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Томић, Миомир; Томић, Тамара (2001). 'оћеш ти да се ми играмо?. Београд: ЈРЈ. стр. 22.
  2. „Game of Hex“. mathworld.wolfram.com. Посетено на 26. 9. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)