Хедвиг Холштајнска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хедвиг од Холштајн [1] или Хелвиг [2] [3] [4] [5] ( шведски: Helvig , [6] германски: Helwig ) (1260–1324) била кралица на Шведска како сопруга на кралот Магнус III Барнлок . Нејзини родители биле Герхард I, гроф од Холштајн-Ицехо (починал во 1290 година) и Елизабета од Мекленбург (починал во 1280 година).

Биографија[уреди | уреди извор]

Хедвиг се омажила за Магнус Ладулас во 1276 година и добила феуд на Даво во Мункторп во Вестманланд . Магнус успеала да спречи данско-холштајнов сојуз со тоа што се оженил со неа. Меѓутоа, тој добил попуст за нивниот брак дури по свадбата. [7]

Нејзиниот татко бил заробен за време на бунтот на партијата Фолкунге (Фолкунгаупрорет) од бунтовнички благородници во Скара во 1278 година, а целта била и кралицата. Акциите на бунтовниците биле добро темпирани; тие се совпаднале со нејзиното патување низ Шведска. Таа побарала засолниште во манастирот во градот. [8]

Хедвиг била крунисана за кралица на Шведска во градот Седеркопинг на 29 јуни 1281 година; ова е прво потврдено крунисување на сопруга - кралица во Шведска. Тоа ги вклучувало молитвите за нејзината плодност, што било прашање од големо значење. Таа го основала манастирот Greyfriars (Gråmunkekloster) во Стокхолм и неколку други цркви и манастири. Како кралица, сепак, не се слушало многу за неа, и покрај тоа што таа функција ја вршела четиринаесет години, таа живеела дискретен живот, и како кралица и како кралица доверител. Таа зела видно учество во поворките кои ги придружувале инаугурацијата на епископите, прославите на празникот и поставувањето на моштите, како што е мисата за Свети Ерик во 1277 година.

По смртта на нејзиниот брачен другар во 1290 година, Хедвиг дејствувала како еден од извршителките на волјата на кралот. Во 1291 година, таа се повлекла во својот имот Даво во Вестманланд . Не е познато дека таа преземала каква било политичка улога, формална или неформална, за време или по владеењето на нејзиниот брачен другар. Ја опишувале како благородна, лојална и мирољубива мајка, измачена од конфликтите меѓу нејзините синови. Таа дејствувала како згрижувачка мајка за идната невеста на нејзиниот син, Марта од Данска, која поминала голем дел од своето детство во Шведска како идна кралица на Шведска по 1290 година. Во 1302 година, таа била присутна на крунисувањето на нејзиниот син.

Како должничка кралица, таа управувала со Фјердхундраланд, кој и бил даден како доверка .

Кралицата Хедвиг е погребана во црквата Ридархолм во Стокхолм, со нејзиниот сопруг и нејзината ќерка Ричеза.

Деца[уреди | уреди извор]

Свадбата на Хедвиг се одржала во замокот Калмар на 11 ноември 1276 година со шведскиот крал Магнус III Ладулас. Тие ги имале следните деца:

 • Ингеборг Магнусдотер од Шведска, роден abt. 1279 година. Оженет за кралот Ерик VI од Данска, Ерик Менвед.
 • Биргер Магнусон, родена abt. 1280 година, крал на Шведска.
 • Ерик Магнусон, војвода од Седерманланд во 1302 година и Халанд итн. в 1305 година, роден авт. 1282 година. Починал од глад 1318 година во замокот Никопингшус додека бил затворен од неговиот брат, кралот Биргер.
 • Валдемар Магнусон, војвода од Финска во 1302 година и Оланд 1310 година. Починал од глад 1318 година во замокот Никопингшус додека бил затворен од неговиот брат, кралот Биргер.
 • Ричеза Магнусдотер од Шведска, игуманија на манастирот Света Клара во Стокхолм. Починал по 1347 г.

Белешки[уреди | уреди извор]

 

 1. Philip Line, Kingship and state formation in Sweden, 1130-1290, BRILL, 2007, 9004155783, p. 390.
 2. Lagerqvist & Åberg in Kings and Rulers of Sweden ISBN 91-87064-35-9 pp. 20–21
 3. Article in Nordstjernan 2013-12-11
 4. Medieval Scandinavia: An Encyclopedia 1993 p. 108
 5. The Chronicle of Duke Erik: by Eva Osterberg ISBN 9789185509577 pp. 67, 240, 252, 258 & 260
 6. Lars O. Lagerqvist & Nils Åberg in Kings and Rulers of Sweden ISBN 91-87064-35-9, 2002 pp. 20 & 21
 7. Philip Line, Kingship and state formation in Sweden, 1130-1290, BRILL, 2007, 9004155783, p. 135.
 8. Philip Line,[се бара страница]

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Дик Харисон: Jarlens Sekel, Ordfront Förlag, 2002 година
 • Nordisk Familjebok, Uggleupplagan, бенд 11, сида 373, Стокхолм 1909 г.
 • Åke Ohlmarks: Alla Sveriges drottningar (Сите кралици на Шведска) (шведски)
 • Svenska Familje-Journalen, бенд XI, årgång 1872, с. 194
Хедвиг Холштајнска
Роден(а): 1260 Починал(а): 1324

Предлошка:S-roy

Претходник
Sofia of Denmark
Queen consort of Sweden
1276–1290
Незаземено