Прејди на содржината

Хедвиг Софија Аугуста од Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хедвиг Софија Аугуста од Шведска (26 јуни 1681 - 22 декември 1708), војвотката од Холштајн-Готорп, била најстарото дете на Карл XI од Шведска и Улрике Елеоноре од Данска . Таа била наследничка на шведскиот престол до нејзината смрт и регент на војводството Холштајн-Готорп за нејзиниот малолетен син од 1702 до 1708 година. Некои извори ја нарекуваат Софија .[1]

Слика на принцезата Хедвиг Софија од Шведска и нејзиниот брат, идниот Карл XII од Шведска.

Хедвиг Софија го поминала поголемиот дел од своето воспитување во палатата Карлберг . По смртта на нејзината мајка во 1693 година, таа и нејзините браќа и сестри биле ставени под старателство на нејзината баба Хедвиг Елеонора од Холштајн-Готорп . Нејзин личен чувар била Јулијана Шиерберг, која требало да и биде доживотна и влијателна доверлива личност. Хедвиг Софија била , и продолжила да биде, миленик на нејзината баба. Поради влијанието на нејзината баба, таа почнала да има антидански ставови. Таа била опишана како убава, страсна, но достоинствена и како добра ученичка, особено во сликарството.[2] Таа, исто така, била забележана дека е весела во инаку строгиот шведски двор, а било забележано и дека нејзиниот татко трошел повеќе пари на неа отколку што обично бил подготвен да направи за други работи.[2]

Помеѓу 1697 и 1699 година, постоела данска политика за создавање сојуз со Шведска преку двојна венчавка помеѓу Карл XII од Шведска и принцезата Софија Хедвиг од Данска, и принцот Чарлс од Данска и Хедвиг Софија од Шведска (по бракот на Хедвиг Софија во 1698 година, таа била заменета со Улрика Елеонора од Шведска ).[3] Познато е дека Јенс Јуел (дипломат) ја ангажирал Беата Елизабет фон Кенигсмарк да ги промовира натпреварите. Сепак, ниту еден од браковите не бил остварен.

Сопругата на војводата

[уреди | уреди извор]

На 12 мај 1698 година во Карлберг се омажила за нејзиниот братучед Фредерик IV, војводата од Холштајн-Готорп . Нејзиниот брак бил договорен како дел од традиционалната шведска политика на сојуз со Холштајн-Готорп против Данска; Претходно се очекувало нејзиниот брат да се ожени со сестрата на Фредерик, но тој одбил. Бракот, за кој било одлучен уште во детството, се одржал против нејзина согласност и не бил среќен. Нејзе не и се допаднал развратниот живот на Фредерик IV, по кој бил познат уште пред нивниот брак.[2]

Таа го посетила Холштајн-Готорп во 1698 година и останала таму околу една година. За време на престојот на Хедвиг Софија во Готорп, Фредерик редовно ги посетувал своите љубовници во Хамбург и исто така носел некои од нив во Готорп. Нејзината љубовница на облеките, Беата Магдалена Витенберг, се вклучила во физичка расправија со дворјанин кој се однесувал како макро на Фредерик, расправија која завршила со губење на периката на Витенберг и барање на Хедвиг Софија да се врати во Шведска.[4]

Во 1699 година се вратила во Шведска, каде што била втора по редот за шведскиот престол и претпоставен наследник. Таа главно живеела во Карлберг. Хедвиг Софија била нестрплив учесник во честите забави што доминирале на дворот на нејзиниот брат неколку години пред Големата северна војна, а поголемиот дел од својот живот го поминала на шведскиот двор. Нејзиниот брак бил почетна точка на долга серија свечености кои траеле до нејзиното заминување, а по нејзиното враќање започнала уште една серија свечености кои траеле до избувнувањето на војната.

Се сметало дека Хедвиг Софија имала политичко влијание врз нејзиниот брат монарх: на 1 октомври 1702 година, грофот Магнус Стенбок ѝ дал задача на својата сопруга грофицата Ева Оксенстиерна да го искористи нејзиното влијание во парламентот за да стапи во контакт со Хедвиг Софија и да побара од неа да го натера Карл XII да стави крај на војната и да побара мир.[3]

На 18 октомври 1702 година, Хедвиг Софија станала вдовица и формален регент на нејзиниот малолетен син, војводата од Холштајн-Готорп.[5] Сепак, поголемиот дел од времето го поминувала во Шведска и ретко го посетувала домот на нејзиниот брачен другар: секојдневните работи на војводството му ги препуштала на Кристијан Август од Холштајн-Готорп, вујкото на нејзиниот покоен сопруг, но работите од голема важност секогаш биле да биде потврдена од неа.[5] Таа навистина имала планови да го посети Холштајн-Готорп во 1705 година, но нејзиниот брат ја замолил да остане во Шведска, на што таа се согласила.[2] Како регент, Хедвиг Софија се погрижила да се задржи старата политика на Холштајн-Готорп, со сојуз со Шведска како заштита против Данска.[5] Ова довело до одредено затегнување на односите со администрацијата во Холштајн-Готорп, која размислувала за поинаков сојуз, но таа ја задржала контролата врз политиката и нејзината линија била задржана до нејзината смрт без тоа да доведе до отворен конфликт.[6]

Во Шведска, таа работела на тоа нејзиниот син да биде прифатен за наследник на шведскиот престол, а „ Партијата Холштајн “, како што се нарекувала по смртта на нејзиниот брат, била и најуспешната натпреварувачка под нејзино водство до нејзината смрт. во 1708 година. Како вдовица, таа била предмет на планови за договор за нов политички брак. Меѓу кандидатите биле и престолонаследникот на Хановер, односно идниот крал на Велика Британија Џорџ Втори .[2] Меѓутоа, таа одбила нов договорен брак. Таа дотогаш била поврзана со младиот дворјански гроф Олоф Гиленборг.[2] Со Гиленборг се познавала уште пред бракот, а по смртта на нејзиниот сопружник, тој ѝ ставил до знаење дека е вљубен во неа преку песна со порака дека е подобро да се признае љубовта отколку да се дозволи да умре.[2] Таа врска била отворена за јавност на дворот и се чинело дека била прифатена, иако многу не и се допаднала на нејзината баба, Хедвиг Елеонора од Холштајн-Готорп .

На шведскиот кралски двор, Хедвиг Софија била опишана како убавица со интерес за модата и ја нарекувале „Среќната принцеза“.[7] Таа била центар на општествениот живот на судот, а се зборувало дека секое задоволство од дворскиот живот завршило по нејзината смрт. Таа била остварена пејачка: за време на Големата северна војна, се појавувала како пејачка на концертите на дворот, додека нејзината сестра, Улрика Елеонора, свирела на клавирот.[7] Како и нејзината сестра, таа постојано барала дозвола од својот брат да го посети на бојното поле за време на војната, што било вообичаено за многу други жени, но тој секој пат ги одбивал.[7]

Во 1708 година таа умрела од сипаница, која ја добила така што го негувала нејзиниот син преку болеста. Врската меѓу неа и нејзиниот брат, кралот Карл, била многу длабока. Во јули 1709 година, нејзиниот брат, кој неодамна станал бегалец на неговата воена катастрофа во Полтава и бил далеку во Бендери (денес во Молдавија ) конечно ја примил веста за смртта на Хедвиг Софија во Стокхолм претходниот декември. Карл на почетокот одбил да верува во тоа, и ова било единствениот пат кога било познато дека плачел. Тоа бил „настан за кој верував дека никогаш нема да биде толку несреќен за да преживее“ и тој страдал од „тагата што никогаш не може целосно да ме остави додека не се сретнат повторно разделените“.[8] Правилниот погреб и погребот на Хедвиг Софија во црквата Ридархолм се одржале дури во 1718 година, по смртта на Карл. Таа била привремено погребана во 1708 година, но нејзиниот постојан погреб бил одложен, чекајќи ги наредбите на нејзиниот брат за тоа како треба да се спроведе.[2] Меѓутоа, во 1716 година, таа била набрзина погребана заедно со нејзината баба без тој да биде прашан, бидејќи тие биле загрижени дека тој ќе инсистира на погреб од таков вид што земјата повеќе не би можеа да си го дозволи.[2]

Таа е можеби најпозната по обемната кореспонденција помеѓу неа и нејзиниот брат, кралот Карл XII, кој поминал голем дел од својот живот на воени кампањи во странство. Кога умрел во 1718 година и не остави машки наследници на престолот, единственото дете на покојната Хедвиг Софија, војводата Карл Фридрих бил на ред да го наследи, но помладата сестра на покојниот крал, Улрика Елеонора брзо се преселила на престолот.

Хедвиг Софија била баба по татко на императорот Петар III од Русија .

Име Раѓање Смртта Белешки
Чарлс Фредерик, војвода од Холштајн-Готорп 30 април 1700 година 18 јуни 1739 година се омажи за големата војвотка Ана Петровна од Русија и имаше проблем.

 

  1. Paul Meijer Granqvist in Carl X Gustaf "den förste pfalzaren" Askerbergs, Stockholm 1910 p. 140
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 Nanna Lundh-Eriksson (1947). Hedvig Eleonora. Stockholm: Wahlström & Widstrand. ISBN
  3. 3,0 3,1 Norrhem, Svante (2007). Kvinnor vid maktens sida : 1632-1772. Lund: Nordic Academic Press. Libris 10428618. ISBN 978-91-89116-91-7
  4. Berättelser ur svenska historien / 27. Karl den tolftes regering. H. 7. Karl den tolfte och hans samtida
  5. 5,0 5,1 5,2 Hedvig Sofia, urn:sbl:12762, Svenskt biografiskt lexikon (art av Sven Grauers), hämtad 2015-01-22.
  6. „Hedvig Sofia Riksarkivet SBL“. Архивирано од изворникот на 2013-10-14. Посетено на 2021-11-22.
  7. 7,0 7,1 7,2 Lundh-Eriksson, Nanna: Den glömda drottningen. Karl XII:s syster. Ulrika Eleonora D.Y. och hennes tid. Affärstryckeriet, Norrtälje. (1976)
  8. Letter to Ulrica Eleonor 1710-06-12 as quoted by Eric Linklater in The Life of Charles XII 1960

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Хедвиг Софија Аугуста од Шведска
Роден(а): 26 June 1681 Починал(а): 22 December 1708

Предлошка:S-roy

Претходник
Princess Frederica Amalia of Denmark
Duchess consort of Holstein-Gottorp
12 May 1698 – 19 July 1702
Наследник
Grand Duchess Anna Petrovna of Russia