Хеда Андерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хеда Андерсон.

Хеда Албертина Андерсон (24 април 1861 година, Малме - 7 септември 1950 година, Лунд ), била шведски лекар . Таа била втората жена што студирала на Лундскиот универзитет и втора жена-лекар образована на универзитет во Шведска.

Наводи[уреди | уреди извор]