Прејди на содржината

Хеген

Координати: 54°15′28″N 9°9′7″E / 54.25778° СГШ; 9.15194° ИГД / 54.25778; 9.15194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хеген
Место во Зидерхајштет
Хеген во рамките на Германија
Хеген
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Општина Зидерхајштет
Основни податоци
Површина 2,86 км2
Надм. височина 10 м
Население 53  (31 декември 2006)
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25779
Повик. бр. 04836
Портал www.amt-eider.de
Координати 54°15′28″N 9°9′7″E / 54.25778° СГШ; 9.15194° ИГД / 54.25778; 9.15194

Хеген (германски: Hägen) — село и поранешна општина во округот Дитмаршен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Од 1 јануари 2009 година е дел од општината Зидерхајштет.