Хевиз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Страничен поглед на бањата во Хевиз

Хевиз е бања и град во округот Зала, Унгарија, околу 8 километри (5 милји) од Кецтли.[1]

Опис на местото[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во близина на езерото Хевиз, второто по големина светско термално езеро, но биолошки е најголемото активно природно езеро. Температурата на бањата е под влијание на комбинацијата на топли и ладни изворски води, кои доаѓаат од 38 метри под земја. Водата избива од неистражена пештера, со приближно 410 литри во секунда, со температура од 40 °C (104 °F). Биолошката стабилност на езерото е прикажана со температурата на водата, која не се менува со години [1] па дури и во најстудените зимски денови не паѓа под 24 °C (75 °F) . Тоа овозможува бањање во текот на целата година. Во текот на летото, температурата на водата може да достигне 37 °C (99 °F) .[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Лековитите својства на езерото биле добро познати со векови луѓето живееле тука дури и на крајот од каменото време. Основите на културата на бањата биле поставени од страна на Римјаните во II век. Градот и бањата почнале да се развиваат значително во 18 век, со помошта на  семејството Фестетици , кои започнале научни истражувања за користење на водата за лекување.[2]

Атракции во градот[уреди | уреди извор]

Градот обезбедува објекти за посетителите кои сакаат да ги користат медицинските води на езерото, вклучувајќи забава, хотели, паркови и спорт.[3]

 • Д-р Шулхоф Вилмош Шеталиште
 • Пешачка зона
 • Градење на Градското собрание
 • Црква од Арпадија
 • Срцето на Исус црква
 • Католичката црква Светиот Дух
 • Калвинистичка црква
 • Уметничко Кино
 • Локални збирки - музеј
 • Кафетери
 • Винарски визби Егреги
 • Музеј на Ергели
 • Гробот на римскиот војник
 • Римска руина градина
 • Фармерскиот пазар на Хевиз

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Spa Hévíz“.
 2. „Evolution of the bathing culture in Hévíz“.
 3. „Sights in Hévíz“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]