Хванадалснукир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хванадалснукир
Hvannadalshnúkur
Hvannadalshnjúkur.jpg
Највисока точка
Надм. вис. 2110 м [1]
Истакнатост 2.110 м
Заведена како ултра
највисока во земјата
Име
Изговор исландски изговор: [ˈkvanːatalsˌn̥ʲuːkʏr]
Географија
Место Национален парк Ватнајекидл, Исланд
Матичен венец Ерајвајекидл

Хванадалснукир или Кванадалсхњукир (исландски: Hvannadalshnúkur [ˈkvanːatalsˌn̥ʲuːkʏr]) — пирамидален врв на северозападниот раб на кратерот на вулканот Ерајвајекидл во Исланд и највисока точка во земјата. Според точниот премер извршен во 2005 г., врвот е висок 2109,6 м.[3]

Планината е дел од Националниот парк Ватнајекидл. Популарна е за планинарите, но на места има скриени кланци што се преминуваат со искусни водичи.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Хванадалснукир — SummitPost конс. 9 август 2013 г
  2. Европа: Атлантски Острови - Ултраистакнати — Peaklist (англиски) конс. 03-31-2012 г
  3. „Премерена највисоката планина на Исланд“ — НП „Ватнајекидл“ конс. 9 август 2013 г

Надворешни врски[уреди | уреди извор]