Хајнриксберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајнриксберг
Место во Лојче-Хајнриксберг
Поглед кон Хајнриксберг
Поглед кон Хајнриксберг
Грб на Хајнриксберг
Хајнриксберг is located in Германија
Хајнриксберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Лојче-Хајнриксберг
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 40 м
Население 381  (31 декември 2006)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OK
Пошт. бр. 39326
Повик. бр. 039208
Портал www.elbe-heide.de
Местоположба на место Хајнриксберг во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°16′N 11°44′E / 52.267° СГШ; 11.733° ИГД / 52.267; 11.733Координати: 52°16′N 11°44′E / 52.267° СГШ; 11.733° ИГД / 52.267; 11.733

Хајнриксберг (германски: Heinrichsberg) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општина Лојче-Хајнриксберг.