Хајнлајте (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хајнлајте (германски: Hainleite) е општинска заедница во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Волкрамсхаузен.

Општинската заедница Хајнлајте се состои од следниве општини:

  1. Грослора
  2. Хајнроде
  3. Клајнфура
  4. Нора
  5. Випердорф
  6. Волкрамсхаузен

Координати: 51°25′01″ СГШ; 10°42′00″ ИГД / 51.417° СГШ; 10.700° ИГД / 51.417; 10.700