Хајке Фасбендер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хајке Фасбендер ((lang-de|Heike Fassbender}}) — германска математичарка, специјализирана за нумеричка линеарна алгебра. Таа е професор на Институтот за компјутерска математика на техничкиот универзитет во Брауншвајг и претседател на Друштвото за применета математика и механика (ГАММ, Меѓународна асоцијација за применета математика и механика) за периодот од 2017-2019 година.[1]

Образование и кариера[уреди | уреди извор]

Фасбендер се стекнала со магистерски диплома по компјутерски науки на Бафалски универзитет,[2] а го завршила својот докторат на Бременскиот универзитет во 1992 година. Нејзината дисертација, Numerische Verfahren zur diskreten trigonometrischen Polynomapproximation, била заеднички надгледувана од Ангелика Бунсе-Герстнер и Лудвиг Ф. Елснер.[3]

Фасбендер се преселила на Техничкиот Минхенски универзитет во 2000 година.[4] Таа се приклучила на Технички универзитет од Брауншвајговиот факултет во 2002 година, и била потпретседател за настава, студии и понатамошно образование на универзитетот, од 2008 до 2012 година.[2]

Книги[уреди | уреди извор]

Фасбендер е авторка на книгата Симплектични методи за симплектичен сопствен проблем (Клувер, 2002).[5]

Професионална служба[уреди | уреди извор]

Како претседател на ГАММ, Фасбендер станала првата жена што го водела германското математичко општество.[2] Во времето додека била претседател на ГАММ, Фасбендер била назначена со четиригодишен мандат во Германскиот Акредитациски Совет во 2018 година.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Members of the Executive Board, GAMM, Посетено на 2018-12-03
  2. 2,0 2,1 2,2 "Wer ist eigentlich … Heike Faßbender?" [Who is... Heike Fassbender?], Themen + Trends, IHK Wirtschaft online (германски), July 28, 2016
  3. Хајке Фасбендер at the Mathematics Genealogy Project
  4. "Change of Address for Heike Fassbender", NA Digest, May 14, 2000
  5. Hochbruck, Marlis (2002), "Review of Symplectic Methods for the Symplectic Eigenproblem", Mathematical Reviews, MR 1804132
  6. "Prof. Heike Faßbender in Akkreditierungsrat berufen" [Prof. Heike Fassbender appointed to Accreditation Council], Magazin: Studium und Lehre (германски), Technical University of Braunschweig, January 3, 2018, Посетено на 2018-12-03

Надворешни врски[уреди | уреди извор]