Хајди Кален

Од Википедија — слободната енциклопедија
Heidi Cullen
Роден(а)Staten Island
Академска заднина
УстановаColumbia University
Академска работа
УстановиNational Center for Atmospheric Research
Climate Central
Princeton University
Значајни делаThe Weather of the Future

Хајди М.Кален е директор за комуникации и стратешки иницијативи на МБАРИ, на Институт за истражување на аквариуми во Монтереј Беј .[1] Кален претходно била главен научник за непрофитната еколошка организација Клима Централ , сместена во Принстон, Њу Џерси . Покрај тоа, таа е и гостин предавач на универзитет Принстон и автор на книгата „Времето на иднината“. Експерт и коментатор за прашања поврзани со климатските промени и животната средина, таа била личност во етерот на Временскиот канал и виш научен соработник на Универзитетот во Пенсилванија (Пен).

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Родена е на островот Стејтн Ајленд, Њујорк, Кален се стекнала со диплома за индустриско инженерство и истражување на операции, од Универзитетот Колумбија, проследено со докторат по климатологија и динамика на океанска атмосфера од Земјината опсерваторија Ламонт-Доерти, исто така во Колумбија.[2]

После своите образовни искуства,Кален работела во Националниот центар за истражување на атмосферата (НЦАР), сместен во Болдер, Колорадо . Додека била таму, таа добила стипендија од Националната администрација за океани и атмосфера (НОАА) за да се врати на Универзитетот Колумбија, каде што работела на универзитетскиот меѓународен институт за истражување на климата и општеството. Стипендијата и овозможила да придонесе во проект што го истражувал влијанието на климата врз водните ресурси во Бразил и Парагвај.[3]

После нејзиното истражување, Кален се приклучила на „Временскиот канал“, станувајќи нивен првичен експерт за теми за климатските промени. Во октомври 2006 година, таа ја започнала својата 30-минутна програма, Климатскиот код .[4] Во април следната година, емисијата е на програма, Климатскиот код и ќе се смени во траење на еден час и ќе биде најавен како , Прогноза на Земјата ; Кален била дел од процесот на создавање на двете емисии. Во ноември 2008 година, NBC, матичната компанија на Временскиот канал, ја откажале програмата.[5]

По напуштањето на емисијата Временски канал, Кален станала главен климатолог во непрофитната организација Климатски центар, каде објавува извештаи за климатски промени и теми . Покрај нејзините одговорности во Климатскиот Центар, таа предава на блискиот универзитет Принстон и е виш научен соработник во Центарот за управување со ризици и процеси на одлуки за ризици во Пен.[6] Во 2010 година, таа била автор на книгата „Времето на иднината“, во која дава една перспектива за тоа како може да изгледаат различни локации во 2050 година, засновано врз тековните теории за измени на климата.[7][8] Таа исто така ја имала улогата на главен советник за наука во серијалот „ Шоутајм “, „Годините на опасниот живот“ .[9][10] Таа исто така е и член на Советодавниот одбор за наука за НОАА,[11] и член во Советот на американското метеоролошко друштво .[12]

Награди и акредитации[уреди | уреди извор]

 • 2019 година - Награда Пријател на планетата - Национален центар за едукација за наука .[13]
 • 2017 година - Награда Рејчел Карсон - Општество на Аудобон [14]
 • 2008 година - Национална награда за заштита на науките - Национална федерација за диви животни
 • Вонреден уредник - Време, клима, општество [15]
 • Американски геофизички сојуз - член [2]
 • Американско метеоролошко друштво - член
 • Здружение на новинари за животна средина - член [16]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Научно мислење за климатските промени

Избрани публикации[уреди | уреди извор]

 

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. Heidi Cullen Архивирано на 14 април 2021 г. Monterey Bay Aquarium Research Institute
 2. 2,0 2,1 „Dr. Heidi Cullen“. The Weather Channel. Архивирано од изворникот на October 17, 2014. Посетено на October 17, 2014.
 3. „Heidi Cullen“. The Years Project. Архивирано од изворникот на October 6, 2014. Посетено на October 17, 2014.
 4. Krause, Alice (August 23, 2006). „Dr Heidi Cullen and The Climate Code“. News on Women. Архивирано од изворникот на October 17, 2014. Посетено на October 17, 2014.
 5. Freedman, Andrew (November 21, 2008). „NBC Fires Weather Channel Environmental Unit“. The Washington Post. Посетено на October 17, 2014.
 6. „Heidi Cullen“. University of Nebraska. Архивирано од изворникот на October 17, 2014. Посетено на October 17, 2014.
 7. „Books by Heidi Cullen“. National Public Radio. Архивирано од изворникот на December 5, 2013. Посетено на October 17, 2014.
 8. Kakutani 2010
 9. „Heidi Cullen - Climatologist leading us through Years of Living Dangerously“. International Council for Science. Архивирано од изворникот на October 17, 2014. Посетено на October 17, 2014.
 10. „Years of Living Dangerously: About the Series“. Showtime. Архивирано од изворникот на July 23, 2014. Посетено на October 17, 2014.
 11. „Science Advisory Board Members“. National Oceanic and Atmospheric Administration. Архивирано од изворникот на July 14, 2014. Посетено на October 17, 2014.
 12. „Council of the AMS“. American Meteorological Society. Архивирано од изворникот на July 1, 2014. Посетено на October 17, 2014.
 13. „Heidi Cullen wins Friend of the Planet award“. MBARI (англиски). 2019-05-29. Посетено на 2019-10-17.
 14. „The Rachel Carson Award Honorees“. Audubon Society. 2016-02-23. Посетено на 17 November 2018.
 15. „Editors and Staff Contacts“. American Meteorological Society. Архивирано од изворникот на May 3, 2013. Посетено на October 17, 2014.
 16. „Heidi Cullen“. Climate Central. Архивирано од изворникот на July 19, 2014. Посетено на October 17, 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]