Хајделбершки дворец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Heidelberg-Schloß.JPG

Хајделбершкиот дворец ( на германски: Heidelberger Schloss ) е обележје на Хајделберг . Урнатините на замокот се меѓу најважните ренесансни објекти северно од Алпите.

Замокот е делумно обновен од неговото уривање во 17 и 18 век. Се наоѓа 80 метри до северниот дел на ридот Кунигштул, а со тоа доминира со поглед на стариот центар на градот.

Најраната структура на замокот била изградена пред 1214 година и подоцна се проширила во два замока околу 1294; сепак, во 1537 година, горниот замок бил уништен од гром. Сегашните структури биле проширени до 1650 година, пред да бидат оштетени од подоцнежните војни и пожари. Во 1764 година, уште еден гром предизвикал пожар и уништил некои обновени делови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]