Хашка кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хашка кула
Netherlands, The Hague (Den Haag), Stationsbuurt, Strijkijzer.JPG
Општи податоци
Статускомплетирана
Типстанбен
СтилМодернистичка
МестоРајсвајксеплеин 400
Хаг, Холандија
Координати52°04′17″ N; 4°19′27″ E / 52.07138° СГШ; 4.3241° ИГД / 52.07138; 4.3241Координати: 52°04′17″ N; 4°19′27″ E / 52.07138° СГШ; 4.3241° ИГД / 52.07138; 4.3241
Почната2005
Завршена27 август 2007 година
Висина
Покрив132 м (433 ст)
Технички податоци
Катови43
Подна површина30,450 m2 (327,800 sq ft)
Лифтови5
Проектирање и изградба
АрхитектАААрхитектен
Вестро Префаб Бетонсистемен Prefab
ИнженерДернс Радхевенде Имхенеиурс
Корсмит Радхевенде Ингениеурс Raadgevende
Главен изведувачАнемерсбедрајф v/h Буле & Ван Истерн
Други податоци
Станови351
Наводи
[1][2][3]

Хашка Кула или Стрajкaјзер е кула блок во Хаг на Рајсвајксеплеин со 42 спрата и висина од 132 метри, изградена од здружението за домување Вестиа. Тоа е петта највисока зграда во Хаг. Висината, бојата и формата на горниот дел ја прават зградата лесно препознатлива во градскиот пејзаж во Хаг.[4]. Зградата содржи 351 стан и студија. Долу има простор за угостителство, перење, пеглање и канцелариски простор.Од 2011 година, има панорамски тераса на 42-от кат, кој е достапен од приземјето преку посветен лифт. Од терасата, може да се видат бродовите на Северното Море.

Архитектот Бонтенбал бил инспириран од дизајнот од страна на Флатирон зградата (1902) во Њујорк .[5] Во 2007 година ја освоила Новата градска награда на Хаг и меѓународната награда за облакодер на злато Емпорис .

Наводи[уреди | уреди извор]