Хатиб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хатиб држи хутба пред верниците

Во исламот хатиб (арапски خطيب ) е лице кое ја врши хутбата за време на петочните и празничните молитви.

Вообичаено хатиб е имамот, но овие две улоги може да бидат извршувани од различни лица. Нема посебни барања за да се стане хатиб, освен дека лицето мора да биде машко кое влегло во пубертет. Исто така се бара хатибот да биде во состојба на физичка чистота.

Поврзано[уреди | уреди извор]