Прејди на содржината

Хаслох

Координати: 49°21′47″N 8°15′21″E / 49.36306° СГШ; 8.25583° ИГД / 49.36306; 8.25583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаслох
Грб на Хаслох
Хаслох во рамките на Германија
Хаслох
Управа
Земја Германија
Покраина Рајнска област-Пфалц
Округ Бад Диркхајм
Градоначалник Ханс-Улрих Иленфелд (ДХС)
Основни податоци
Површина 39,95 км2
Надм. височина 110 м
Население 20.195 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 506 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DÜW
Пошт. бр. 67454
Повик. бр. 06324
Портал www.hassloch.de
Местоположба на Хаслох во рамките на округот Бад Диркхајм
Карта
Карта
Координати 49°21′47″N 8°15′21″E / 49.36306° СГШ; 8.25583° ИГД / 49.36306; 8.25583

Хаслох — општина во германската сојузна држава Рајнска област-Пфалц. Една е од 48. општински средишта на округот Бад Диркхајм.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по население на 31 декември 2020 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2021. (германски)