Хасан Бароев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олимписки медали
Натпреварувач за  Русија
Машко борење во Грчко-римски стил
Сребро 2008 Пекинг
Злато 2004 Атина

Хасан Макарбекович Бароев (руски:Хасан Махарбекович Бароев); (роден на 1 декември 1982 во Душанбе, Таџикистанска ССР) — руски борач.

На Летните олимписки игри - 2004 одржани во Атина, тој го освои златниот медал во дисциплината Грчко-римски стил до 120 kg.

На Летните олимписки игри - 2008 одражани во Пекинг во истата дисциплина го освои сребрениот медал.