Хасански реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хасански реон
Хасанский район
реон
Реката Појма во Хасанскиот реон
Реката Појма во Хасанскиот реон
Знаме на Хасански реон
Знаме
<mapframe>: Не можев да го расчленам JSON: Грешка во контролниот знак. Можеби е неисправно кодиран

Местоположба на реонот во Приморскиот крај
ЗемјаРусија
Фед. суб.Приморски крај[1]
Основан6 ноември 1922Уреди википодатоци
СедиштеСлавјанка[2]
Површина[3]
 • Вкупно4.130,0 км2 (15,900 ми2)
Население (2010)[4]
 • Вкупно35.541
 • проц. од (2018)[5]30.990 (-12,8 %)
 • Густина0,86/км2 (2,2/ми2)
 • Градскo70,5 %
 • Селска29,5 %
Управно устројство
 • Населени места[1]6 НГТ[6], 31 селски населби
Општинско устројство
 • Општинска управаХасански општински реон[7]
 • Општински единици[7]6 градски населби, 2 селски населби
Часовен појас[8] (UTC+10)
ОКТМО05648000
Мреж. местоprim-hasan.ru

Хасански реон (руски: Хасанский район) — реон во Приморскиот крај, југоисточна Русија.[1][7] Сместен е во југозападниот дел на крајот, помеѓу реката Тумен и заливот Петар Велики. Зафаќа површина од 4.130 км2 и се граничи со граничи со Кина на запад и Северна Кореја на југозапад.[3] Седиште е местото Славјанка, кое е населба од градски тип[2] со население од 35,541 жители (2010);[4] 37,459 жители (2002);[9] 43,709 (1989).[10] или 39,5 % од вкупното население на реонот.[4]

Природа[уреди | уреди извор]

Реонот важи за подрачје од природна важност и има две природозаштитни подрачја. Во 1916 г. е воспоставен природниот резерват Кедроваја Пад со цел запазување на ретките животни од јужното Приморје како амурскиот леопард, сибирскиот тигар и сибирскиот мошусен елен; Во 1978 г. е основан и Далекуисточниот морски резерват, во кој се штити подводниот свет на заливот Петар Велики: преку илјада видови безрбетници, околу триста видови риби и разни цицачи. Од особено значење се морската краставица и пегавата фока (ларга).

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главни стопански гранки на реонот се риболовот и поправката на бродови. Утврден е потенцијалот за морско рибникарство, лекувалишта и висококласен туризам. Се одгледуваат и крзнени животни.

Хасанскиот реон има лежишта на скапоцени метали, градежен песок и каменот „петунце“, кој се вади во Гусевское за потребите на месниот порцелански завод.

Има неколку пристаништа: Посјет, Зарубино и Славјанка, со прекугранични тракетни линии до Кина и Северна Кореја. Населбата Хасан крај истоименото езеро има граничен премин кон Северна Кореја.

Збратимени места[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Закон бр. 161-КЗ
 2. 2,0 2,1 Государственный комитет Российской Федерации по статистике. Комитет Российской Федерации по стандартизации, метрологии и сертификации. №ОК 019-95 1 января 1997 г. «Общероссийский классификатор объектов административно-территориального деления. Код 05 248», в ред. изменения №278/2015 от 1 јануари 2016 г..
 3. 3,0 3,1 Официальный сайт Законодательного Собрания Приморского края. Сборник "Муниципальные образования Приморского края"
 4. 4,0 4,1 4,2 Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
 5. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
 6. Во населби од градски тип се вбројуват и работните населби, одморалишните места, викенд-населбите, како и самите населби од градски тип во потесна смисла.
 7. 7,0 7,1 7,2 Закон бр. 187-КЗ
 8. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
 9. Федерална служба за државна статистика (21 мај 2004). Численность населения России, субъектов Российской Федерации в составе федеральных округов, районов, городских поселений, сельских населённых пунктов – районных центров и сельских населённых пунктов с населением 3 тысячи и более человек (Бројот на населението во Русија, субјектите на Руската Федерација, во рамките на федералните окрузи, реони, градски населби, селски населени места до население од над 3,000 луѓе)“. Всероссийская перепись населения 2002 года (Серуски попис на населението 2002) (руски). Федерална служба за државна статистика. Посетено на 25 септември 2008.
 10. Demoscope Weekly (1989). „Всесоюзная перепись населения 1989 г. Численность наличного населения союзных и автономных республик, автономных областей и округов, краёв, областей, районов, городских поселений и сёл-райцентров“. Всесоюзная перепись населения 1989 года [All-Union Population Census of 1989]. Институт демографии Национального исследовательского университета: Высшая школа экономики [Institute of Demography at the National Research University: Higher School of Economics]. Посетено на August 9, 2014.

Извори[уреди | уреди извор]

 • Законодательное Собрание Приморского края. Закон №161-КЗ от 14 ноября 2001 г. «Об административно-территориальном устройстве Приморского края», в ред. Закона №673-КЗ от 6 октября 2015 г. «О внесении изменений в Закон Приморского края "Об административно-территориальном устройстве Приморского края"». Вступил в силу со дня официального опубликования. Опубликован: "Красное знамя Приморья", №69 (119), 29 ноября 2001 г.
 • Законодательное Собрание Приморского края. Закон №187-КЗ от 6 декабря 2004 г. «О Хасанском муниципальном районе», в ред. Закона №123-КЗ от 13 ноября 2012 г. «О внесении изменений в отдельные законодательные акты Приморского края в связи с изменением наименований некоторых сельских населённых пунктов Приморского края». Вступил в силу с 1 января 2005 г. Опубликован: "Ведомости Законодательного Собрания Приморского края", №77, 8 декабря 2004 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Приморски крај

Координати: 42°51′56″ N; 131°23′07″ E / 42.8656° N; 131.3853° E / 42.8656; 131.3853