Хартмансдорф (Средна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хартмансдорф
Хартмансдорф (Средна Саксонија) is located in Германија
Хартмансдорф (Средна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Фриц-Петер-Вајгерт
Основни податоци
Површина 10,28 км2
Надм. височина 236 м
Население 4.449 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 433 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09232
Повик. бр. 03722
Портал www.hartmannsdorfer.de
Местоположба на Хартмансдорф во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°53′12″N 12°47′58″E / 50.88667° N; 12.79944° E / 50.88667; 12.79944Координати: 50°53′12″N 12°47′58″E / 50.88667° N; 12.79944° E / 50.88667; 12.79944

Хартмансдорф (германски: Hartmannsdorf) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија, близу градот Кемниц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2018 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]