Харско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харско Езеро
Црно Езеро
Хар нуур
Харско Езеро Црно Езеро Хар нуур -
Харско Езеро
Црно Езеро
Хар нуур -
Место Котлината на Големите езера, западна Монголија
Координати 48°06′N 93°12′E / 48.100° СГШ; 93.200° ИГД / 48.100; 93.200Координати: 48°06′N 93°12′E / 48.100° СГШ; 93.200° ИГД / 48.100; 93.200
Земји во сливот Монголија Монголија

Харското Езеро (монголски: Хар нуур, во превод Црно Езеро) е монголско езеро сместено во западниот дел на земјата во котлината на големите езета. Езерото е дел од групата на езера кои некогаш биле дел од големото предисториско езеро кое исчезнало пред 5.000 години и регионот станал полупустина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]