Хармонија (род)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хармонија
Asian multicolored lady beetle.jpg
Азиска бубамара, Harmonia axyridis
Harmonia testudinaria
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Coleoptera
Семејство: Coccinellidae
Потсемејство: Coccinellinae
Род: Harmonia
Mulsant, 1846
Синоними
  • Ballia Mulsant, 1853
  • Callineda Crotch, 1871
  • Leis Mulsant, 1850
  • Ptychanatis Crotch, 1874
  • Rhopaloneda Timberlake, 1943
  • Stictoleis Crotch, 1874

Хармонија е род од бубамари кои припаѓаат на под-семејството коксинелина (Coccinellinae).

Опис[уреди | уреди извор]

Често е многу тешко да се разликуваат одделните видови во рамките на родот, а во некои случаи бара испитување на репродуктивниот систем. Бојата и точките на бубамарите од родот хармонија се многу различни, не само помеѓу видовите, туку и во рамките на секој вид. Основната боја е обично црвена до портокалова со црни точки. Точките може да се поврзат заедно и да формираат црни линии. Видот може да достигне должина од 3 до 7 мм. Антените се малку пократки од главата и се составени од единаесет сегменти. Трите последни сегменти се задебелени на врвот.

Список на видови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]