Хармонисти комичари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Новогодишни честитки од Хармонисти комичари, 1930 година (одлево): Роберт Биберти, Ерих А.Колин, Роман Циковски, Ервин Буц, Ари Лешникоф и Хари Фромман
Хармонисти комичари, Берлин, 1 јануари 1928 година

Хармонисти комичари биле меѓународно познат ансамбл составен само од мажи, кој настапувал помеѓу 1928 и 1934 година како една од најуспешните музички групи во Европа пред Втората светска војна . Групата се состоела од Хари Фромерман ( тенор бафо ), Аспарух "Ари" Лешникоф (прв тенор ), Ерих Колин (втор тенор ), Роман Чиковски ( баритон ), Роберт Биберти ( бас ) и Ервин Буц ( пијанист ).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]