Хари ван Хооф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хари ван Хооф
Хари ван Хооф во 1974 година
Роден(а)16 март 1943 (1943-03-16) (79 г.)
Хилверзум, Холандија
Занимањедиригент, композитор
СопружникТреја Добс (ож. 1967-1991) (разведен)

Хари ван Хооф (роден на 16 март 1943 година во Хилверсум) е холандски диригент, композитор и музички аранжер.

Хоф веќе напишал многу успешни продукции на своето име, тој има своја продуцентска компанија и го имала својот прв успех како аранжер со „Софи“ од Џони Лион . Ван Хоф спроведол холандски учества во 15 наврати на Евровизија: 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1986, 1988, 1989, 1990, 1992, 1993 и 1994 година.

Ван Хоф бил разведен од пејачката Треја Добс.

Наводи[уреди | уреди извор]