Хари Грегсон-Вилијамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хари Грегсон-Вилијамс
Роден(а)13 декември 1961.(1961-12-13)(61 г.)
ПотеклоСасекс, Англија
Жанровифилмска музика
Занимањакомпозитор, диригент, продуцент
Инструментипијано,
Период на активност1993–денес
ИздавачиWavecrest Music
СоработнициЏон Пауел
Ханс Цимер
Дејвид Бакли
Атикус Рос=

Хари Грегсон-Вилијамс (роден на 13 декември 1961 година[1]) — англиски композитор, диригент и музички продуцент. Автор е на музиката на неколку видео игри, како и филмови: Небесно Царство, Шпионски игри, Phone Booth, Man on Fire, Хрониките на Нарнија: Лавот, вештерката и ормарот, Дежа ви, и Шрек. Тој е постар брат на композиторот Руперт Грегсон-Вилијамс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Harry Gregson-Williams“. AllMusic. Посетено на 11 April 2017.