Прејди на содржината

Харикло

Од Википедија — слободната енциклопедија

Харикло во старогрчката митологија било име на повеќе личности.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Име Харикло би имало значење „дражестен окрет или преља“, а изведено од грчкиот збор -{kharis, klôsis}-.[1]

Митологија[уреди | уреди извор]

Уметност[уреди | уреди извор]

На атичкото црнофигуралниот динос од 580. п.н.е., Хироновата сопруга е претставена меѓу официјалните лица кои доаѓале на свадба на Пелеј и Тетида. Насликана е како чекори упоредно со Лето, на челото на поворката. Овој експонат се чува во Британскиот музеј.[5]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 -{theoi.com: Nymphe Khariklo 2}-, Посетено на 29. 4. 2013.
  2. 2,0 2,1 Цермановић-Кузмановић, А. & Срејовић, Д. 1992. Лексикон религија и митова. Савремена администрација. Београд.
  3. -{theoi.com: Nymphe Khariklo 1}-, Посетено на 29. 4. 2013.
  4. Carlos Parada, 1997. Genealogical Guide to Greek Mythology}- -{Greek Mythology Link: Dictionary}-; -{Cerambus to Clytodora
  5. -{theoi.com: K15.1 THE WEDDING OF PELEUS & THETIS}-, Посетено на 29. 4. 2013.