Харибо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харибо
Дејностпрехранбена индустрија
Основано13 декември 1920
ОсновачЈоханес Ригел
Седиште,
Германија
Клучни личности
Ханс Ригел
Доход 1.7–2.0 милијарди
Вработени
околу 6,000
Мреж. местоharibo.com

Харибо или Haribo е германска кондиторска компанија, основана во 1920 година од страна на Јоханес Ригел. Со седиште во Бон, името е акроним формиран од Ханс Ригел, Бон. Ландемуземе Кобленц создаде патувачка изложба за историјата на Харибо во 2006 година. Компанијата има над 15 фабрики и се произведуваат 100 милиони гумени бонбони дневно.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Харибо прва почнала да произведува гумени бонбони во 1922 година, кога Ханс Ригел. Го измисли првиот „Гуммибархен“ (мали гумени мечки). По Ханс Ригел, почина во текот на Втората светска војна, неговиот син, исто така по име Ханс Ригел, ја презеде компанијата. Со текот на годините, Харибо го прошири своето работење, преземајќи многу локални производители на кондиторски производи во земјите од целиот свет. Таа започна меѓународна експанзија во 1960-тата и влезе на американските пазари во 1980-тите. Во моментов работи 15 фабрики кои произведуваат над 100 милиони гумени мечиња дневно.

Харибо биле обвинети за користење на еврејски принуден труд во своите фабрики за време на Втората светска војна, но го негирале ова. Во 2014 година, На Харибо Скипер Миксот бил извлечен од некои пазари, бидејќи некои од бонбоните беа обликувани како карикатури на азиски, африкански и индијански маски кои некои купувачи сметале дека биле расистички.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Oltermann, Philip (October 13, 2013). „Haribo: the confessions of a confectionery addict“. The Guardian. Посетено на 30 July 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]