Прејди на содржината

Харбардсбрин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Харбардсбрин е 10-ти по големина ледник во копното на Норвешка. Се наоѓа на јужната страна на планината Тверадалцрква во планинскиот венец Брехајмен во општината Лустер во округот Вестланд, Норвешка.[1]

На 36 км2 ледникот се наоѓа во Националниот парк Брехајмен, североисточно од ледникот Спортегбреен . Селото Скјолден се наоѓа на 18 км јужно од ледникот.

Нејзината највисока точка лежи 1950 метри надморска височина и нејзината најниска точка 1250 метри надморска височина.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на ледници во Норвешка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Store norske leksikon. „Harbardsbreen“ (Norwegian). Посетено на 2010-09-10.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „De største breene i Norge - The largest glaciers in Norway“ (PDF) (PDF). Norges vassdrags- og energidirektorat. Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-18.