Харан (пустина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пустина Харан
صحرائے خاران
Пустина
Сателитска слика на подрачјето на пустината
Земја Пакистан

Пустината Харан (урду: صحرائے خاران) — песочна и планинска пустина што се наоѓа во провинцијата Белуџистан во југозападен Пакистан.

Оваа пустина била локација за второто нуклеарно тестирање на Пакистан, Chagai-II[1], спроведено на 30 Мај 1998 година.

Релјефот е претежно сув, со сива-кафена песок. Почвата тука не е погодна за земјоделство поради слабото ниво на наводнување. Населението тука главно се занимава со рачно ткаење на теписи од памук.

Видете [уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]