Прејди на содржината

Харалд Рајнл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харалд Рајнл
Рајнл во 1985
Роден(а)8 јули 1908(1908-07-08)
Бад Ишил, Салцбург, Австрија
Починал(а)9 октомври 1986(1986-10-09) (возр. 78)
Пуерто де ла Круз, Тенерифе, Шпанија
Причина за смртПрободување до смрт
Активен1937–1986
СопружникCorinna Frank (1946-50; разведен)
Karin Dor (1954-68; разведен) (1 дете)
Daniela Delis (19??-1986; до неговата смрт)
ДецаAndreas[1]

Харалд Рајнл (8 јули 1908 година во Бад Ишл, Австрија - 9 октомври 1986 година во Санта Крус де Тенерифе, Шпанија ) бил австриски филмски режисер. Тој е познат по филмовите што ги направил врз основа на книгите на Едгар Валас и Карл Меј (види филмови на Карл Меј и Едгар Валас ), а исто така има направено и планински филмови, Хаиматфилмс, германски воени филмови и записи во многу популарните германски филмски серии како д-р Мабузе, Jerryери Патон и Коместар Х.

Рајнл ја започна својата кариера како дополнителна улога (статист) во планинските филмови на Арнолд Фанк. Работел како сценарист на филмот Тифланд во режија на Лени Рифенштал кој и глуми во истиот филм. Првиот филм на Рејнл како режисер беше планинскиот филм Планински кристал (1949). Беше номиниран за Оскар за неговата документарна играна програма „ кочии на боговите“ (1970).

До 1970-тите, тој се пензионирал на Канарските Острови. Во 1986 година, во неговиот дом на пензионирање во Тенерифе, тој беше избоден до смрт од Даниела Марија Делис, неговата сопруга која била алкохоличарка и поранешна глумица од Чехословачка.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Режисер[уреди | уреди извор]

  • Планински кристал (1949)
  • Додека живееш (1955)
  • Ужасни луѓе (1960)
  • Соба 13 (1964)
  • Кочии на боговите (1970)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://translate.google.com/translate?sl=de&u=http://www.zauberspiegel-online.de/index.php/krimi-thriller-mainmenu-12/gesehenes-mainmenu-160/20622-die-jerry-cotton-filme-harlald-reinl
  2. Spiegel Online