Хантсвил (Алабама)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хантсвил, Алабама)
Прејди на: содржини, барај

Поглед на центарот на градот од паркот Биг Спринг

Хантсвил (англиски: Huntsville) е град во Алабама, САД, административен центар на округот Медисон. Основан е во 1805 и го носи името на првиот населник Џон Хант. Во Хантсвил се наоѓа Центарот за вселенски летови „Џорџ Маршал“, првата истражувачка база на НАСА. Населението на градот изнесува околу 166,000 жители (2005).

Личности[уреди | уреди извор]