Ханс Вернер Хенце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханс Вернер Хенце
Хенце во 1960 г.
Роден(а)1 јули 1926(1926-07-01)
Гитерло, Германија
Починал(а)27 октомври 2012(2012-10-27) (возр. 86)
Дресден, Германија
ЗанимањеКомпозитор на класична музика

Ханс Вернер Хенце (1 јули 1926 - 27 октомври 2012) е германски композитор. Неговиот голем опсег на дела е исклучително разновиден во стил, под влијание на серијализмот, атоналноста, Стравински, италијанската музика, арапската музика и џезот, како и традиционалните германски школи. Особено, неговите сценски дела ја одразуваат „неговата постојаност во создавањето музика за театарот во текот на неговиот живот".

Хенце исто така бил познат по своите политички убедувања. Тој ја напуштил Германија и заминал во Италија во 1953 година, поради нетолеранцијата кон неговата левичарска политика и хомосексуалност. Кон крајот на животот живеел во селото Марино во централниот италијански регион Лацио, а во последните години сè уште патувал, посебно во Велика Британија и Германија, поради работа. Означен марксист и член на италијанската комунистичка партија, Хенце создавал композиции во чест на Хо Ши Мин и Че Гевара. Во Хамбург, во 1968 година, премиерата на неговиот Реквием за Че Гевара, насловена Сплавот на Медузата, и ставањето на црвено знаме на сцената, предизвикале безредија и апсење на неколку луѓе. Хенце поминал една година во Куба, од 1969 до 1970 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Хенце е роден во Гитерло, Вестфалија, најстаро од шесте деца на професор, и рано покажал интерес за уметноста и музиката. Тоа и неговите политички ставови доведоа до конфликт со неговиот конзервативен татко. Таткото на Хенце, Франц, служел во Првата светска војна и бил повреден кај Верден. Работел како учител во едно училиште во Билефелд, формирано на прогресивни линии, но било затворено во 1933 година од страна на владиниот поредок, бидејќи прогресивниот стил не бил во чекор со официјалните ставови. Франц Хенце потоа се преселил во Дин, мало село во близина на Бунде, каде што паднал под магија на нацистичката пропаганда. Книгите на еврејски и христијански автори биле заменети во домот на Хенце со литература што ги одразувала нацистичките гледишта, целото семејство се очекувало да се согласи со новото размислување на Франц. Постарите момчиња, меѓу кои и Ханс, биле запишани во Хитлеровата младина.

Иако дома се разговарало само за тековните работи, Ханс сепак бил во можност да ги слушне емитувањата на класичната музика (особено Моцарт). На крајот неговиот татко сфатил дека неговиот син избрал професија музичар. Хенце ги започнал студиите во Државното музичко училиште во Брауншвајг во 1942 година, каде што студирал пијано, перкусии и теорија. Франц Хенце се приклучил на армијата во 1943 година и бил испратен на Источниот фронт, каде што загинал. Хенце морал да ги прекине студиите откако бил регрутиран во армијата во 1944 година, кон крајот на Втората светска војна. Бил обучен како радио-офицер. Наскоро тој бил заробен од Британците, и бил во камп за воени заробеници до крајот на војната. Во 1945 година тој станал придружник во Градскиот театар во Биелефелд и продолжил со студиите во Универзитетот Хајделберг во 1946 година.

Хенце имал неколку успешни настапи во Дармштат, вклучувајќи и успех во 1946 година со нео-барокни дела за пијано, флејта и жичени инструменти, по што бил забелеѓан од издавачите на музика, Шот. Учествувал и во познатата летна школа на Дармштат, која е клучна алатка за пропаганда на авангардни техники. На летната школа во 1947 година, Хенце се свртел кон сериска техника.

Во раните години работел со техника од дванаесет тона, на пример во неговата Прва симфонија и прв концерт на виолина од 1947 година. Балетот на Салдер Велс го посетил Хамбург во 1948 година, и ова го инспирирал Хенце да напише кореографска поема Балетска варијација, која ја завршил во 1949 година. Првиот балет што го видел бил на Фредерик Аштон, кому потоа му напишал писмо со благодарност, потпишувајќи се себеси како 22-годишен композитор. Следниот пат кога му напишал на Аштон, тој го приложил своето дело Балетска варијација, за кое се надевал дека Аштон би можел да се заинтересира. Ова дело за првпат било изведено во Диселдорф во септември 1949 година, и првпат се одиграло на сцена во Вупертал во 1958 година. Во 1948 година станал музички асистент во театарот во Констанц, каде што била создадена неговата прва опера Чудото од театар, врз основа на делата на Сервантес.

Во 1950 година тој станал балетски диригент во Висбаден, каде што составил: две опери за радио, прв концерт за пијано, и операта со џез влијание, Булевар Самотија, современа реконструкција на традиционалната приказна за Манон Леско.

Заминувањето во Италија[уреди | уреди извор]

Хенце ја напуштил Германија во 1953 година, како реакција против хомофобијата и општата политичка клима во земјата. Неговиот издавач, Шот, му понудил на Хенце однапред да му плати за авторски права, под услов тој да го остави диригирањето и да се фокусира на компонирање.[1] Овој финансиски поттик му дозволил на Хенце да се пресели во Италија, каде што останал поголем дел од својот живот. Се населил на островот Искја во Неаполскиот Залив. Исто така жители на островот биле композиторот Вилијам Волтон и неговата сопруга Сузана, кои се заинтересирале за младиот германски композитор. Во јануари 1956 година тој ја напуштил Искја и се преселил на копното за да живее во Неапол. Првично тој претрпел понатамошно разочарување, со контроверзни премиери на операта Кениг Хирш, врз основа на текстот на Карло Гоци и балетот Маратона ди Данза, со либрето од Лучино Висконти. Сепак, тој потоа започнал долготрајно и плодоносно креативно партнерство со поетот Ингеборг Бахман. Работејќи со неа како либретист, тој ги компонирал оперските изведби Принцот од Хамбург (1958) врз основа на текстот на Хајнрих фон Клеист и Младиот господар (1964) по Вилхелм Хауф, како и Серенади и Арии (1957) и неговата Хорска фантазија (1964).

Тој ги компонира своите Пет Неаполитански песни за Дитрих Фишер-Дискау веднаш по неговото пристигнување во Неапол. А подоцна престој во Грција обезбеди можност да го заврши својот Хелдерлин засновани работа Kammermusik 1958 година, посветен на Бенџамин Бритн и ја имаше својата премиера на тенор Петар Круши, гитаристот Јулијан платика и камерен ансамбл осумчлен.[2][3]

Хенце се пресели во 1961 година во изолирана вила, "Ла Leprara", на ридовите Марино, со поглед на реката Тибер јужно од Рим. Овој пат, исто така, сигнализираше силна потпрена кон музиката која го вклучуваше гласот.

Од 1962 до 1967 година, Хенце ги подучуваше мастер-класите во композицијата во Моцартеум во Салцбург, а во 1967 година стана професор по видување на колеџот Дартмут во Њу Хемпшир . Еден од неговите најголеми успеси беше премиерата на операта Die Bassariden на фестивалот во Салцбург.

Во наредниот период, тој во голема мера го зајакна своето политичко учество, кое исто така влијаеше на неговото музичко дело. На пример, премиерата на неговиот ораториум Дас Флос де Медуза во Хамбург не успеа кога неговите соработници од Западен Берлин одбија да настапат под портрет на Че Гевара и на сцената беше поставен револуционерно знаме.[4] Неговата политика, исто така, влијаеше на Шестата симфонија (1969), Втора Концертот за виолина (1971), Војсис (1973), и неговиот дел за изговорен збор и камерен оркестар, Ел CIMARRON, врз основа на книгата на кубанскиот автор Мигел Барнет за избегале црни робови за време Колонијален период на Куба.

Формиран композитор[уреди | уреди извор]

Неговата политичка критика ја достигна својата висока точка во 1976 година со премиерата на неговата опера " Дојди до реката" .

Во истата година Хенце ја основал Cantiere Internazionale d'Arte во Монтепулчано за промоција на нова музика, каде што неговата детска оперска Полицкино ја премислила во 1980 година. Од 1980 до 1991 година тој водеше класа по композиција во музичкото училиште во Келн . Во 1981 година ги основал Mürztal работилниците во австрискиот регион Штаерска, истиот регион каде што го основал Deutschlandsberg Youth Music Festival во 1984 година. Во 1988 година го основал Биеналето во Минхен, "меѓународен фестивал за нов музички театар", од кој тој беше уметнички директор.

Неговите сопствени опери станаа уште поконвенционални уште еднаш, на пример, The English Cat (1983) и Das verratene Meer (1990), врз основа на романот на Гого не Еико, напишан од Јукио Мишима, познат по англиски како Морнарот кој се качил од благодатта со морето .

Неговите подоцнежни дела, иако помалку контроверзни, го продолжија својот политички и социјален ангажман. Неговиот Реквием (1990-93) содржи девет "свети концерти" за пијано, труба и камерен оркестар, и беше напишан во сеќавање на Мајкл Вънер, уметнички директор на Лондонската Синфониета . Хорот Деветтата симфонија (1997) - "посветен на хероите и мачениците на германскиот антифашизам" - на либрето од Ханс-Улрих Треичел врз основа на мотивите од романот "Седмиот крст" на Ана Сегерс е пркосно отфрлање на нацистичкиот варварство, со што Хенце самиот живеел како дете и тинејџер. Неговиот последен успех беше премиерата на 2003 година на фестивалот во Салцбург, со текст што тој самиот го напишал, врз основа на сириската бајка, на операта L'Upupa und der Triumph der Sohnesliebe (англиски: Хооп и Триумф на филијалната љубов). Други доцни композиции вклучуваат Себастијан им Траум (2004) за голем оркестар и операта Федра (2007).

Хенце живеел со својот партнер Фаусто Морони од раните шеесетти години, а Морони планирал и ја засадил ридот околу Ла Лапрара. Морони се грижел за композиторот кога претрпел спектакуларен емотивен колапс за време на кој едвај зборувал и морал да биде охрабрен да јаде, живеејќи како во кома. Во 2007 година, непосредно по ненадејното закрепнување на Хенце, Морони почина по долгата битка со ракот. Elogium Musicum (2008), за голем оркестар и хор кој го пее сопствениот латински текст на Хенце, е спомен на неговиот партнер повеќе од четириесет години.

Во 1995 година Хенце ја доби Вестфалската музичка награда, која го носи своето име од 2001 година. Поканет од Валтер Финк, тој беше десетти композитор од годишниот Компонистпорт на фестивалот "Музик на Ренгау" во 2000 година, но поради болест тој не присуствуваше. Музиката го вклучи и неговиот Реквием . На 7 ноември 2004 година, Хенце доби почесен докторат по музикологија од Универзитетот за музика и театар во Минхен (Универзитет за музика и изведувачки уметности, Минхен). Во 1975 година стана почесен член на Кралската академија за музика во Лондон.[5] Англиската верзија на неговата автобиографија, Бохемија Петти, беше објавена во 1998 година.[6]

Хенце почина во Дрезден на 27 октомври 2012 година на возраст од 86 години.[7]

Работи[уреди | уреди извор]

Музиката на Хенце вклучувала енокласицизам, џез, додекафонија, серијалзам и рок или поп-музика. Иако тој учел атоанализам во почетокот на неговата кариера, откако се преселил во Италија во 1953, музиката на Хенце добила Неаполитански стил. Неговата опера ,, The Stag King" содржи бујна, богата текстура. Овој тренд е носен подоцна во балетската музика која тој ја напиша за Англискиот кореографот Фридрих Аштон . Додека Менделсон и Вебер имаа важно влијание, музиката за Ondine содржи џез,а во Стравински има многу во неа - не само класичниот композитор Стравински, туку и композиторот на "Обредот на пролетта". Неговата Маратона ди Данза, од друга страна, бара многу поцврста интеграција на џез елементи, комплетирани со бенд на сцената, кој беше многу поинаков од поодамна романтичниот Ондин. Хенце добил голем дел од поттик за неговата балетска музика од неговата претходна работа како советник за балет во Hessisches Staatstheater Wiesbaden.,

Текстурите за кантатата Каммермусик (1958, rev. 1963) се далеку поостри; Хенце се вратил на атонализмот во Антифон, а подоцна и другите споменати стилови повторно станале важни во неговата музика.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rickards, Guy (2012-10-27). „Hans Werner Henze obituary“. The Guardian. Посетено на 2015-02-03.
  2. „Kammermusik 1958“. Schott Musik. Архивирано од изворникот на September 10, 2012. Посетено на August 27, 2013.
  3. „Henze: Kammermusik 1958; Apollo et Hyacinthus; Canzona – review“. The Guardian. November 1, 2012. Посетено на August 27, 2013.
  4. Ernst Schnabel, "Zum Untergang einer Uraufführung" and "Postscriptum nach dreiunddreissig Tagen", in Hans Werner Henze and Ernst Schnabel, Das Floss der Medusa: Text zum Oratorium, 47–61 & 65–79 (Munich: Piper-Verlag, 1969); Andrew Porter, "Henze: The Raft of the Frigate 'Medusa' – Oratorio" [record review of DGG 139428-9], Gramophone 47, no. 563 (April 1970): 1625; "Affären/Henze: Sie bleibt", Der Spiegel 22, no. 51 (16 December 1968): 152. (германски)
  5. „Honorary Members of the Royal Academy of Music“. Royal Academy of Music. 14 October 2009. Архивирано од изворникот на 2010-09-24. Посетено на 14 October 2009.
  6. „Hans Werner Henze“. Telegraph. 2012-10-28. Посетено на 2015-02-03.
  7. „Famed German composer Hans Werner Henze dies“. BBC News. 27 October 2012. Посетено на 27 October 2012.