Ханси Хинтерзеер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханси Хинтерзеер (2017)

Јохан Ернст „Ханси“ Хинтерсеер (* 2. Февруари 1954 година во Кицбехел) е австриски поп- пејач, актер, презентер и поранешен скијач. Хинтерсер е специјализиран за дисциплини на гигантски слалом и слалом . Тој освоил шест трки на Светскиот куп, медал на Светскиот куп и пласман на Светскиот куп во џиновскиот слалом во сезоната 1972/73. Двапати станал светски шампион на „Про Тур“. Од 1994 година е успешен како пејач во областа на народната музика и издаде над триесетина рекорди.