Прејди на содржината

Ханси Кирш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханси Кирш на фестивал во 2009 година

Ханс Јурген Кирх ( гер. Hans Jürgen Kürsch, 10 август 1966), исто така познат како Ханси Кирш (Hansi Kürsch) е германски пејач, текстописец, продуцент и поранешен басист, најпознат по тоа што е еден од основачите и фронтмен на германскиот пауер метал бенд Блајнд Гардиан . Тој е еден од основачите на бендот и нејзиниот главен пејач од своето основање во 1984 година и имал басистичка улога до 1996 година. Тој е исто така водечки пејач на Демонс енд Визардс.

Главната одлика на креативноста на Кирш е преклопувањето на гласовите на студиските верзии, што доведува до создавање на хармоничен ефект и хорска атмосфера на пеење.

Текстовите на Ханси се занимаваат со разни теми кои традиционално се доминантни во жанрот на пауер метал, вклучувајќи средновековна фантазија, епска фантазија (Џ. Р. Р. Толкин како доминантен извор на инспирација), религиозни / митолошки приказни и легенди, како од своја, така и од книжевниот свет.[1] На Ханси како главен извор на инспирација за текстовите на песните се епови и епската фантастика.

Иако денес е најдобро познат по неговиот чист и пенетрирачки глас и начинот на пеење, неговите претходни техники вклучуваат многу потешки начини на пеење и врескање.

  1. „Interview Blind Guardian3“. Metalcovenant.com. Посетено на 14 март 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]