Хановер (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Хановер
Hannover
Административен округ
Карта на Niedersachsen  со округот Хановер
Карта на Niedersachsen со округот Хановер
Земја Германија
Сој. покраина Долна Саксонија
Укинат 31.12.2004
Админ. центар Хановер
Површина
 • Вкупна 9.046,82 км2
Население (30 септември 2004)
 • Вкупно 2.167.343
 • Густина 2.3.956.959.461.999.0/км2

Хановер (германски: Hannover) бил Regierungsbezirk на пруската Провинција Хановер и на Долна Саксонија, Германија, кој постоел од 1885 до 2004. Се наоѓа на југот од покраината околу градот Хановер, негов главен град.

Окрузи
(Kreise) од 2001 до 2004
  1. Дипхолц
  2. Хамелин-Пирмонт
  3. Хановер
  4. Хилдесхајм
  5. Холцминден
  6. Нинбург
  7. Шаумбург