Хана Арден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хана Арден
Роден(а)октомври 4 1995 (1995-10-04) (25 г.)
Окершберја, Стокхолм, Шведска
НационалностШвеѓанка
Занимањеглумица

Хана Маргарета Арден (родена на 4 октомври 1995 година) - шведска глумица. Таа е позната по улогата на Маја Норберг во првата шведска оригинална серија на НетфликсЖив песок“, чија премиера беше на 5 април 2019 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Арден се појави во ТВ-продукциите „Девет со JO, двоен живот“ и „30 степени во февруари“, како и краткиот филм „Лидинглиган“, кој ја доби наградата за најдобар краток филм. Израснала во северните предградија на Стокхолм, Шведска и на мала возраст се заинтересирала за филмови и глума. Почнала да глуми во мала театарска група за деца кога имала шест години и продолжила до својата 18 година. Во 2010 година ја доби својата прва филмска улога во филмот „7X - Еднакви деца играат најдобро“. Ова дополнително го зацврсти нејзиниот ентузијазам за глума, што подоцна доведе до улога во шведската драма 30 степени во февруари.

Арден моментално студира психологија на Универзитетот Линкпопинг и планира да дипломира како магистер по психологија во 2020 година. Таа се надева дека ќе може да ја комбинира својата диплома по психологија со актерска кариера во иднина.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2018 година, Арден беше главната улога на Маја Норберг на Netflix, крими-драмата „Жив песок“. Серијата е инспирирана од истоимениот роман напишан од Малин Персон Гиолито и е првата шведска продуцирана оригинална серија за Нетфликс.[2] Премиерата на серијата беше на 5 април 2019 година.[3]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 2007 година - Лидинглиган (филм)
 • 2008 година - Девет лекови (ТВ)
 • 2010 година - Двоен живот (ТВ - Сезона 1) како Аманда
 • 2010 година - 7X - Еднакви деца играат најдобро (филм) како Мартина
 • 2012 година - 30 степени во февруари ( шведски: 30 одделение и февруари ) (ТВ - Сезона 1) како Радост
 • 2012 година - Двоен живот (ТВ - Сезона 2)
 • 2015 година - Кригарнас (филм) како Нике
 • 2015 година - 30 степени во февруари (ТВ - Сезона 2) како Радост
 • 2019 година - Жив песок (серија Нетфликс) како Маја Норберг

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „LiU-student plays lead in Netflix series“. liu.se (англиски). Посетено на 2019-06-26.
 2. „Netflix Original Series QUICKSAND Confirms Casting“. Broadway World. 2 July 2018. Посетено на 18 April 2019.
 3. „Quicksand: first trailer for Netflix's new Scandi-noir show“. Den of Geek. 27 March 2019. Посетено на 18 April 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]