Ханами

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханами собирање кај дворецот Химеџи.

Ханами (花見) е јапонски традиционален обичај на набљудувања и уживање во убавината на цвеќето. Тоа е најчесто цвеќе на јапонската цреша сакура или пак јапонските кајсии уме. Сакура расцутува прво на островот Кјушу кон (крајот на март), понатаму простирајќи се кон Хоншу, за да кон крајот на мај ги разубави и краевите на Хокаидо. На Окинава сакура се расцутува дури на почетокот на февруари. Бидејќи периодот кога црешата цути е краток (1-2 недели), се врши прогнозирање на цутењето кое го известува заводот за временска прогноза. Во модерната Јапонија, ханами често се одигрува во вид на собирања на познаници под дрвото на црешата, со песна, пиење на традиционалниот јапонски пијалак саке, храна и слатки. На многу места, како Уено паркот, се закачуваат и хартиени светилки заради ноќните собири под крошните, познати како јозакура (夜桜).

Литература[уреди | уреди извор]

  • Sosnoski, Daniel (1996). Introduction to Japanese culture. Tuttle Publishing. стр. 12. ISBN 978-0-8048-2056-1. Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).CS1-одржување: ref=harv (link)
  • "Cherry blossom forecast" (in Japanese). Weather Map.
  • "Okinawa Cherry Festivals".
  • Pictures of the heart: the hyakunin isshu in word and image, University of Hawaii Press, 1996, By Joshua S. Mostow. стр. 105
  • Brooklyn Botanic Garden . Mizue Sawano: The Art of the Cherry Tree. Brooklyn Botanic Garden. 2006. ISBN 978-1-889538-25-9. стр. 12
  • Buchanan, Daniel Crump . Japanese Proverbs and Sayings. University of Oklahoma Pres. 1973. ISBN 978-0-8061-1082-0. стр. 175
  • Trimnell, Edward (2004). Tigers, Devils, and Fools: A Guide to Japanese Proverbs. Beechmont Crest Publishing. стр. 41. ISBN 978-0-9748330-2-6. Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).CS1-одржување: ref=harv (link)
  • "Cherry Blossom Viewing". Japan Mint., Посетено на 14. 8. 2007..

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]