Хамилтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хамилтон (англиски: Hamilton) е главен град на Бермудските Острови, британска прекуморске територија. Градот има околу 1.000 жители. Хамилтон е основан во 1790. година.

Поврзано[уреди | уреди извор]