Прејди на содржината

Хама (Тирингија)

Координати: 51°25′N 10°53′E / 51.417° СГШ; 10.883° ИГД / 51.417; 10.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хама
Место во Херинген
Црква во Хама
Црква во Хама
Црква во Хама
Хама (Тирингија) во рамките на Германија
Хама (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Херинген
Основни податоци
Површина 5,76 км2
Надм. височина 184 м
Население 294  (31 декември 2009)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99765
Повик. бр. 036333
Координати 51°25′N 10°53′E / 51.417° СГШ; 10.883° ИГД / 51.417; 10.883

Хама (германски: Hamma) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 декември 2010 година е дел од градот Херинген.