Халина Конопацка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Халина Конопацка
Halina Konopacka 1928.jpg
Конопацка на Летните олимписки игри 1928
Лични податоци
Роден(а)26 февруари 1900(1900-02-26)
Рава Мазовјецка, Руско Царство
Починал(а)28 јануари 1989(1989-01-28) (воз. 88 г.)
Дејтона Бич, Флорида, САД
Висина1.80 м
Тежина65 кг
Спорт
СпортАтлетика
ДисциплиниФрлање диск, копје и ѓуле
КлубАЗС Варшава
Успеси и титули
Лични рекордидиск – 39.62 метри (1928)
копје – 34.83 метри (1930)
ѓуле – 9.96 метри (1925)[1][2]

Халина Конопацка (26 февруари 1900 – 28 јануари 1989) — полска атлетичарка.

Таа победила во дисциплината фрлање диск на Летните олимписки игри 1928, соборувајќи го сопствениот светски рекорд со што станала првата полска олимписка шампионка. По повлекувањето од атлетиката таа станала писател и поет. Таа имигрирала во САД по втората светска војна и таму починала.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Halina Konopacka. sports-reference.com
  2. Halina Konopacka (neé Matuszewska, Szczerbinska). trackfield.brinkster.net
Рекорди
Претходник
Чехословачка Марија Видлакова
Германија Мили Ројтер
Светска рекордерка во фрлање диск
23 мај 1926 – 22 август 1926
4 септември 1927 – 15 мај 1932
Наследник
Германија Мили Ројтер
Полска Јадвига Вајс