Хале (административен округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хале
Административен округ
Карта на Saxony-Anhalt  со округот Хале
Карта на Saxony-Anhalt со округот Хале
Земја Германија
Сој. покраина Саксонија-Анхалт
Укинат 2004-01-01
Админ. центар Хале
Површина
 • Вкупна 4.430 км2
Население (1999)
 • Вкупно 876.132
 • Густина 200/км2

Хале бил еден од трите административни окрузи на Саксонија-Анхалт, Германија, и се наоѓал на југот на покраината.

Историја[уреди | уреди извор]

Бил основан во 1952, како дел од Источна Германија. Бил распуштен на 1 јануари 2004 година. Неговите функции биле преземени од Landesverwaltungsamt, кое има три канцеларии во поранешните седишта на окружните влади.

Административни единици[уреди | уреди извор]

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Бургенландкрајс
  2. Мансфелдер Ланд
  3. Мерзебург-Кверфурт
  4. Залкрајс
  5. Зангерхаузен
  6. Вајсенфелс
  1. Хале

Поврзано[уреди | уреди извор]