Хале (Руме)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хале
Duderstadt Hahle-Brehme.JPG
Хале во северниот дел на Дудерштат
Место Тирингија и Долна Саксонија, Германија
Должина 27,6 км [1]
Извор во Ворбис
51°15′11″ N; 10°12′37″ E / 51.2531° N; 10.2102° E / 51.2531; 10.2102Координати: 51°15′11″ N; 10°12′37″ E / 51.2531° N; 10.2102° E / 51.2531; 10.2102
Висина на изворот 320 м над мор. ниво
Утока кај Гиболдехаузен во Руме
51°22′15″ N; 10°06′57″ E / 51.3708° N; 10.1158° E / 51.3708; 10.1158
Висина на утоката 145 м над мор. ниво
Спуст 175 м
Слив Везер
Одлив Руме → Лајне → Алер → Везер → Северно Море
Слив 297,1 км² [2]

Хале (германски: Hahle) — лева притока на реката Руме која минува низ сојузните покраини Тирингија и Долна Саксонија.

Тек[уреди | уреди извор]

Хале потекнува од Тирингија во западните делови на Ворбис, околу 800 метри од изворот на Випер. Тече низ Ферна и Тајстунген, преминувајќи ја границата со Долна Саксонија и стигнувајќи во Герблингероде. Хале поминува низ градот Дудерштат и местата Мингероде, Обернфелд и Ролсхаузен. Во Гиболдехаузен се влева во реката Руме.

Притоки[уреди | уреди извор]

 • Хесенграбен (лева)
 • Катарине (десна)
 • Нисе (лева)
 • Резе (десна)
 • Ајхбах (лева)
 • Грундцеле (десна)
 • Зибиг (десна)
 • Музе (лева)
 • Зандвасер (десна)
 • Зулбиг (десна)
 • Бецелфербек (десна)
 • Нате (лева)
 • Херграбен (лева)
 • Зуле (лева)[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Google Earth
 2. Thüringer Landesanstalt für Umwelt (Hrsg.): Gebiets- und Gewässerkennzahlen (Verzeichnis und Karte). Jena 1998. 26S.
 3. Кратографски служби на Сојузната управа за заштита на природата, Германија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]